OWCA Z WIDOKIEM — miejsce otwarte na twórcze formy ekspresji

MAMO, TATO, OPOWIEM WAM BAJKĘ, czyli warsztaty opowiadania bajek dla dzieci (i rodziców) w Apartamentach Stara Morawa

DLACZEGO WARSZTATY OPOWIADANIA BAJEK DLA DZIECI (i rodziców)?

Z obserwacji wiem, że dzieci, którym dużo się czyta i opowiada bajki w pewnej chwili chcą tworzyć swoje historie. Jest to bardzo pozytywny czynnik świetnie rozwijający wyobraźnię i kreatywność, co ma wpływ na całe późniejsze życie.

Jednak wiele dzieci nawet nie zdaje sobie sprawy, że mogłyby same stworzyć swoje bajkowe historie. Dzieci, mimo bogatej wyobraźni i tysiąca pomysłów na minutę, akurat tę umiejętność same z siebie nieczęsto uruchamiają. Dlatego chciałbym im w tym pomóc, a także Wam, drodzy rodzice. Bo warsztaty opowiadania bajek rozwijają tę umiejętność także u Was!

Opowiadanie bajek przez rodziców (bo to kurs także dla Was) ma jedną ważną cechę – prócz samej umiejętności tworzenia bajek niemal na zawołanie nauczę Was jak czerpać inspiracje z otaczającego świata, a także z siebie, ze swojej pracy i swoich doświadczeń. Dzięki takim zabiegom będzie Wam łatwiej zainteresować dzieci sobą, swoimi pasjami i historiami.

CEL

Warsztaty „Mamo, tato, opowiem wam bajkę, czyli warsztaty opowiadania bajek dla dzieci (i rodziców)” mają na celu pobudzenie wyobraźni dzieci, a także ich kreatywności. Bardzo prawdopodobne, że u wielu dzieci odkryjemy ukryte predyspozycje do wymyślania i tworzenia.

Z RODZICAMI CZY BEZ?

Zajęcia odbywają się z rodzicami, którzy czynnie w nich uczestniczą nie ustępując pola swoim pociechom. Na tych warsztatach można czasem odnieść wrażenie, że rodzice stają się dziećmi, a dzieci… może nie rodzicami, ale nabierają pewności siebie i odwagi.

CO WAS CZEKA

  1. Gimnastyka wyobraźni, czyli zabawy w skojarzenia, rymowanki, piosenki i wierszyki wymyślane tu i teraz.
  2. Nauka tworzenia historii od małych przedmiotów, codziennych otaczających nas rzeczy, przez postaci i zdarzenia.
  3. Opowiadanie znanych bajek przez rodziców i dzieci
  4. Zabawy w tworzenie bajek na zadany temat
  5. Jak opowiedzieć swój ulubiony „dorosły” film w formie bajki, czyli zgadnij, kolego rodzicu, co to jest za tytuł!
  6. Bajki dostosowane do wieku dziecka.

PRZYKŁADOWE ZAJĘCIA (DLA DZIECI I RODZICÓW)

ETAP PIERWSZY

W pierwszym etapie tworzę bajkę na zadany temat na oczach dzieci i rodziców. Rozwijam ją od początku do końca, dostosowując bajkę do wieku małych słuchaczy. Jednocześnie pozwalam i zachęcam do włączania się w wymyślanie. Tu każda podpowiedź jest ważna!

ETAP DRUGI

W drugim etapie angażuję dzieci (i rodziców) do wspólnego wymyślania. Tworzymy jedną wspólną historię, bajkę, baśń. Uczymy się korzystać z otaczającego świata i pamiętamy, że każdy uczestnik warsztatów jest autorem wspólnej opowieści. Ta część zabawy w wymyślanie ma pobudzić wyobraźnię, kreatywność, przełamać strach lub wstyd i pomóc w rozkręceniu dobrej zabawy!

ETAP TRZECI

Etap trzeci to wymyślanie bajek w mniejszych lub większych grupkach. Oczywiście pod moją opieką.

PREZENTACJA

Finalnie każda grupa prezentuje swoją bajkę w dowolny sposób. Możemy ją także odegrać na różne sposoby, razem lub osobno, zależnie od umiejętności, ochoty lub historii.

Na koniec możemy taką bajkę również namalować lub uwiecznić w inny twórczy sposób. Wszystkie bajki możemy dla Państwa zarchiwizować (na pamiątkę do wyłącznego użytku).

W trakcie zajęć, na różnych ich etapach, będziemy korzystać także z wyżej wymienionych ćwiczeń (np. gimnastyki wyobraźni, opowiadanie znanych bajek itp.)

ZAJĘCIA DLA SAMYCH RODZICÓW (czyli kiedy dzieci śpią…)

Te zajęcia nie różnią się zasadniczo od zajęć z dziećmi. Prócz oczywistych celów, jakimi są wszelkie ćwiczenia w opowiadaniu bajek bardziej świadomie wejdziemy na poziom mądrych i wciągających historii. Poruszymy problemy wychowawcze, które będziemy mogli umieścić w bajkach lub spróbujemy opowiedzieć sobie bajki straszne, czyli bajki dorosłych dla dorosłych.

Zajęcia dla samych rodziców to także świetny sposób na dobrą integrację i wieczorną zabawę. I przede wszystkim zasłużony odpoczynek po całym dniu górskich wycieczek i opieki nad swoimi ukochanymi potomkami!

DLA KOGO

Dla wszystkich dzieci i rodziców.

MIEJSCE

Apartamenty Stara Morawa

KIEDY

Wybrane weekendy 2019 roku – informacje wkrótce!

WARUNKI

Warsztaty obejmują 6 godzin (2 zajęcia po około 3 godziny) zajęć rodziców z dziećmi oraz jedne zajęcia wieczorne dla samych rodziców (3 godziny lub więcej).

Warsztaty odbywają się w pięknej sali w Apartamentach Stara Morawa bądź na świeżym powietrzu w obrębie ośrodka (zależnie od pogody).

KOSZT

Koszt weekendowego kursu to 120 złotych za rodzinę.

ZAJĘCIA PROWADZI

Szymon Bogacz

ZAPISY

Zgłoszenia proszę składać e-mailowo na adres: szymonbogacz@wp.pl lub na adres recepcja@apartamentystaramorawa.pl  (w tytule proszę dopisać „Mamo, tato, opowiem wam bajkę”), bądź dzwonić pod numer telefonu +48 513 044 414 lub +48 662 759 177