OWCA Z WIDOKIEM — miejsce otwarte na twórcze formy ekspresji

TYLKO DLA OJCÓW (albo tato, opowiedz mi bajkę), CZYLI OJCOWSKIE WARSZTATY OPOWIADANIA BAJEK

Warsztaty prowadzone w oparciu o naszą wyobraźnię oraz o literaturę specjalistyczną dotyczącą wychowania dzieci.

Warsztaty opowiadania bajek dla ojców – wiem, że to brzmi bardzo dziwnie, wręcz irracjonalnie. Ale pozwólcie, że się wytłumaczę z tego jakże na pozór naiwnego pomysłu.

DLACZEGO TYLKO DLA OJCÓW?

Chciałbym spotkać się z Wami, drodzy ojcowie i jako ojciec-twórca, Opowiadający bajki, stwarzający historie (nie tylko dramatyczne) przekazać Wam umiejętność, która pozwala na zbudowanie trwalszej i głębszej więzi, mocnego i działającego przez lata połączenia na linii Tata – Dziecko. Matki, z definicji Te Bardziej Czułe Istoty, zazwyczaj łatwiej odnajdują się w roli pocieszających i przytulających

Chciałbym udowodnić Wam, ojcowie, że w niczym nie ustępujecie płci pięknej. Moją metodą są bajki, które poprzez wykreowany fantastyczny świat już na zawsze zostaną w umysłach Waszych dzieci. I zostaną tam razem z Wami!

Dodam jeszcze, że zdaję sobie sprawę, iż współczesny ojciec często jest o wiele bardziej niż nasi ojcowie empatycznym i rozumiejącym swoje dziecko rodzicem. Już nie jesteśmy tylko Drwalami Którzy Zarabiają i Wymagają Od Dziecka Posłuszeństwa i Nauki. I dzięki Bogu!

CEL

Warsztaty opowiadania bajek dla ojców mają podwójny cel.

CEL PIERWSZY

Pierwszy jest skierowany na uruchomienie i wygimnastykowanie naszej wyobraźni do tworzenia bajek ad hoc, tak, by móc w każdej chwili, niemalże „z głowy”, opowiadać bajki swoim dzieciom. Ta część warsztatów to nauka opowiadania wciągających historii. Historii, które nie muszą być naiwne, które mogą być pouczające, ważne i, co najważniejsze, pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Nauczę Was, jak czerpać inspiracje z otaczającego świata, a także z siebie, ze swojej pracy i swoich doświadczeń. Dzięki takim zabiegom każdy z Was stanie się jeszcze większym bohaterem w oczach swojego dziecka, a Wam będzie łatwiej zainteresować go sobą, swoimi pasjami i historiami. 

Dzięki umiejętności opowiadania bajek będziecie mogli bawić się z dziećmi w mądre i wciągające historie, odciągając je tym samym od zalewającej ze wszystkich mediów bajkozy. 

CEL DRUGI

Drugi cel warsztatów to umiejętność opowiadania bajek w oparciu o profesjonalne wydawnictwa z zakresu wychowania dzieci (np. „Mocno mnie przytul”, „Wychowanie bez nagród i kar”, “Zamiast wychowania”). Dzięki nim zweryfikujemy nasze własne doświadczenia wychowawcze, podejmiemy nie jedną dyskusję i finalnie postaramy się stworzyć bajki, w których zakamuflowane są ważne dla nas wątki z publikacji. Ten rodzaj bajek może być ważny zwłaszcza dla nas, ojców, może uczulić nas na istotne problemy i przede wszystkim dotknąć najgłębszych emocji i uczuć. 

USPOKAJAM

Chcę jednocześnie uspokoić Was, ojcowie, że ta druga część warsztatów, mimo że wygląda poważnie, będzie raczej zachowana w duchu luźnej polemiki, bez ostrej i zajadłej rywalizacji w „kto ma rację”. 

CO WAS CZEKA?

  1. Gimnastyka wyobraźni.
  2. Bajka to nic strasznego, czyli każdy to potrafi tylko musi się przełamać.
  3. Wczuj się, czyli opowiadanie pełne emocji.
  4. Bajki dostosowane do wieku dziecka. 
  5. Tworzenie historii na podstawie codziennych zdarzeń.
  6. Tworzenie historii na podstawie otaczających postaci.
  7. Bajki Które Uczą, czyli jak poprzez bajki edukować lub naprawiać problemy dzieci (lub swoje).
  8. Jak opowiedzieć swój ulubiony „dorosły” film w formie bajki, czyli „(nie)Tylko dla orłów”!
  9. Bajki mogą być straszne, czyli bajki dorosłych dla dorosłych.

MIEJSCE

Bielany Wrocławskie, ul. Wrocławska 46a.

KIEDY

Od sierpnia 2019 do lutego 2020 roku.

Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu późnym popołudniem, lub wieczorem. Wszyscy chętni zostaną poinformowani o rozpoczęciu kursu mailowo lub telefonicznie. Warsztaty rozpoczną się po zebraniu minimum 8 osobowej grupy.  Do grupy można dołączyć aż do końca listopada.

WARUNKI

Warsztaty obejmują 72 godziny zajęć w systemie
cotygodniowym (zajęcia raz w tygodniu) i trwają przez okres 6 miesięcy.

Warsztaty odbywać się będą w Bielanach Wrocławskich w kameralnym miejscu przy ulicy Wrocławskiej 46a. Zwieńczeniem warsztatów będzie niesamowita umiejętność tworzenia i opowiadania bajek. Warsztaty mają swobodny charakter, dlatego minimalna długość uczestniczenia w kursie to miesiąc (zajęcia 4 razy w miesiącu po 3 godziny każde).

KOSZT

Koszt miesięcznych zajęć wynosi 120 złotych.

ZAJĘCIA PROWADZI

Szymon Bogacz                                                                             

DLA KOGO

Dla ojców pragnących poznać tajniki opowiadania bajek.

ZAPISY

Zgłoszenia proszę składać emailowo na adres: szymonbogacz@wp.pl (w tytule proszę dopisać „Ojcowskie warsztaty opowiadania bajek”), bądź dzwonić pod numer telefonu 513 044 414

Termin nadsyłania zgłoszeń 20 sierpnia 2019 r. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *