Spalona, Czyli gdzie w Kotlinie Kłodzkiej na narty zjazdowe i biegówki.

Spalona nad Kotliną Kłodzką w Górach Bystrzyckich (Dolny Śląsk) ze względu na swoje wysokie położenie (średnio około 750 – 900 m n.p.m.) i co za tym idzie świetne warunki pogodowe w zimie, (śnieg zalega grubą warstwą w Górach Bystrzyckich najczęściej od połowy grudnia do końca marca) spełnia z nawiązką marzenia narciarzy zjazdowych i tych, którzy uwielbiają biegówki!

Jakie są najlepsze miejsca na narty w Kotlinie Kłodzkiej?

W Spalonej są dwa ulubione miejsca, do których ciągnie nie tylko wszystkich okolicznych mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej i okolic, ale, jak obserwujemy z okna na naszej przełęczy, w weekendy (i nie tylko) zjeżdżają się tu wrocławianie, opolanie, a nawet poznaniacy, łodzianie i warszawiacy. Nasze wszystkie nowe i stare parkingi pękają w szwach, ale miejsca wystarczy dla każdego!

Osmelakowa Dolina

Pierwsze z tych miejsc to profesjonalny stok Osmelakowej Doliny. Jest to świeżo wyremontowany stok, zaopatrzony w porządny i nowoczesny wyciąg talerzykowy. Oferuje dwie trasy i profesjonalną wypożyczalnię sprzętu (na bieżąco serwisowanego). Wszystko tu się zgadza – profesjonalna obsługa, świetni lokalni instruktorzy (którzy na tym stoku się wychowali), dobre przygotowanie sprzętu, a także gorące napoje i coś do przegryzienia. Właścicielem tego stoku jest najbardziej znany mieszkaniec Spalonej, Zbigniew Osmelak, zarządca, prawdziwy człowiek gór pozytywnie nastawiony do świata! Stok ma długość 350 metrów, nie należy zatem do najdłuższych, jednak jak podkreślają niejednokrotnie nasi stali goście i przyjaciele, a zarazem narciarze wyczynowi, jest to stok idealny pod względem warunków! I najważniejsze – stok nigdy nie jest bardzo zatłoczony i nie ma na dole kolejek do wyciągu!

Od Owcy z widokiem do stoku – 6 minut na piechotę z nartami i dziećmi! (400 metrów).

narty w górach z dziećmi

Gdzie na narty z dziećmi w Kotlinie Kłodzkiej?

Zapytacie pewnie – czy to jest stok dla dzieci?

Odpowiemy tak – w Kotlinie Kłodzkiej w Spalonej Osmelakowa Dolina to najlepsze miejsce na narty dla dzieci! Nawet tych najmłodszych, które nauczą się tu jeździć na nartach (pod okiem instruktorów), rodzice wypożyczą dla nich cały sprzęt, a potem cała rodzina odpocznie w Owcy z widokiem, w schronisku Jagodna czy po czeskiej stronie w Kyhance (Orlické Záhoří), Masarykowej Chacie czy innych kawiarniach lub restauracjach (po czeskiej stronie najlepiej mieć gotówkę! Nawet polską!).

Na stoku Osmelakowej Doliny w Kotlinie Kłodzkiej (a raczej nad Kotliną Kłodzką) można zjeżdżać także na sankach, deskach i wszelkich jabłuszkach, a wewnątrz drewnianego budynku wypożyczalni i kasy jest gdzie posiedzieć i się ogrzać (to dla tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali na naukę jazdy na nartach).

Aha, najważniejsze – na stoku, jak pisałem, można umówić się z świetnymi instruktorami. Uczą dzieci, a także dorosłych! I przysięgam, że nauczą każdego, choćby najbardziej opornego ucznia.

biegówki narty w górach

Gdzie na biegówki w Kotlinie Kłodzkiej?

Tutaj dochodzimy do drugiego świetnego miejsca na narty. Trasy narciarstwa biegowego w Spalonej nad Kotliną Kłodzką (Góry Bystrzyckie) zaczynają się tuż przy Schronisku Jagodna, przy skrzyżowaniu dróg z Bystrzycy Kłodzkiej (droga gminna 3236D) z tak zwaną „autostradą sudecką” z Międzylesia do Dusznik, Zieleńca i Kudowy Zdroju (droga powiatowa numer 389 – uwaga: odcinek tej drogi od schroniska Jagodna w stronę Międzylesia zimą nie jest odśnieżany!). Trasy są profesjonalnie przygotowane, ratrak, który jest za to odpowiedzialny, przez cały rok nie zjeżdża ze Spalonej i w zimie ma pełne gąsienice roboty. Trasy mają kilkanaście kilometrów, ciągną się przez górę Jagodną, pętlą przez jej niewysoki szczyt (997 m n.p.m.) tuż przy wieży widokowej. Są szerokie, wygodne, a przed wiatrem chroni je wysoki drzewostan lasów.

Wzdłuż tras można spotkać ławki i stoliki, dla tych, którzy potrzebują odpoczynku. Trasy te jednak tylko w początkowej części są oświetlone (dlatego najlepiej zaopatrzyć się w czołówki, jeśli macie ochotę pojeździć po zmroku. Choć w księżycowe noce jest tu bardzo jasno).

Przy schronisku Jagodna działa wypożyczalnia nart biegowych. Dlatego ci, którzy nie mają ze sobą sprzętu powinni coś dla siebie znaleźć. Choć uwaga – w weekendy wokół schroniska panuje prawdziwy tłok! By zaparkować samochód i wypożyczyć coś dobrego trzeba przyjechać tu naprawdę wcześnie rano! A w porze obiadowej trzeba być cierpliwym – schronisko serwuje swoje kultowe dania (choćby wege racuchy, na które chętnych jest tyle, że czasem trzeba czekać na zamówienie i dwie godziny).

Od Owcy z widokiem do początku tras biegówkowych – 8 minut piechotą lub 1 minuta autem (800 metrów).

Owca z widokiem zimą

Gdzie na narty na Dolnym Śląsku?

Zieleniec

Kotlina Kłodzka (Dolny Śląsk) to świetne miejsce do uprawiania narciarskich sportów – narciarstwa zjazdowego, na desce, czy narciarstwa biegowego. Prócz Spalonej w Kotlinie Kłodzkiej, w najbliższym sąsiedztwie Spalonej, dla tych, którzy lubią długie i ekstremalne trasy polecamy wiekowy, ale jednocześnie bardzo nowocześnie zmodernizowany pod względem tras, wyciągów i innych udogodnień Zieleniec. Ze Spalonej to tylko osiemnaście minut autem. Dla tych, którzy wykupili noclegi w Spalonej (w Owcy z widokiem, czy Osmelakowej Dolinie) w Zieleńcu czekają duże bezpłatne parkingi. A jeśli ktoś nie chce korzystać ze swojego auta może zamówić busa. Trzeba się tylko umówić kilkuosobową grupą.

Zieleniec Sport Arena, czyli perła w koronie Kotliny Kłodzkiej i chyba jeden z największych ośrodków narciarstwa alpejskiego na Dolnym Śląsku zaoferuje wam wszystko: dziesiątki stoków małych, średnich i tych najdłuższych (łącznie 23 kilometry), z których większość jest oświetlona. Tras o różnym stopniu zaawansowania (najdłuższa ma 2800 metrów). Tam także na narciarzy i snowboardzistów czekają profesjonalne wyciągi gondolowe, kanapowe, talerzyki, orczyki i taśmy. Zieleniec to także dziesiątki wypożyczalni nart, szkół narciarskich oraz barów, restauracji, hoteli i kilka dużych parkingów dla zmotoryzowanych.

Ze Spalonej i Owcy z widokiem do Zieleńca jest niecałe 20 minut samochodem (17 km).

Czarna Góra

Oczywiście można udać się także do Siennej czyli nowoczesnego ośrodka Czarna Góra Resort w południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Tu bez dwóch zdań każdy narciarz czy snowbordzista znajdzie coś dla siebie. Czarna Góra Resort to dwadzieścia tras o różnym stopniu trudności i różnej długości, do których „dostarczą” was sześć wyciągów, trzy koleje linowe i cztery taśmy. Tu warto wspomnieć o nowoczesnej sześcioosobowej „Luxtorpedzie”, która na sam szczyt Czarnej Góry (1150 m n.p.m.) dowozi narciarzy w 3 minuty (działa także, niemal na okrągło, cały rok! I przewozi także rowery!).

Czarna Góra Resort oferuje także noclegi i restauracje, wypożyczalnie sprzętu, dobre parkingi i nie zapomina o tych, którzy dopiero uczą się jazdy na nartach – instruktorów tu także w brud!

Do Czarnej Góry z Owcy z widokiem jest około 40 minut autem (29 km).

Gdzie na narty w Czechach?

A co z Czechami zapytacie? Tak, tuż obok Kotliny Kłodzkiej, a raczej wokół niej, rozciąga się Republika Czeska ze swoimi dziesiątkami jak nie setkami stoków.

ORLICKÉ ZÁHOŘÍ czyli 7 minut od Spalonej! (GÓRY ORLICKIE)

W sąsiedztwie Spalonej najbliżej, bo zaledwie kilka minut jazdy samochodem, jest piękna miejscowość Orlické Záhoří w Górach Orlickich. W samej wsi oraz okolicach jest kilka mniejszych wyciągów (oraz kawiarnia, restauracje i sklep na głównym placu), jednak najważniejszym miejscem dla narciarzy jest tu trasa biegówkowa – Orlické Záhoří – Neratov.

SKI CENTRUM ŘÍČKY W GÓRACH ORLICKICH

Na narty w Czechach najlepiej jechać właśnie w kierunku Gór Orlickich. Od centrum Kotliny Kłodzkiej, przez Bystrzycę Kłodzką, Spaloną do przejścia granicznego w Mostowicach. Tam, zaraz za mostem w prawo dojedziecie do wsi Orlické Záhoří. Natomiast skręcając w lewo za mostem dotrzecie do Ski centrum Říčky (około dwadzieścia minut do pół godziny od Spalonej i Owcy z widokiem). Tam zastaniecie prawdziwy narciarski raj! Będziecie mogli skorzystać z profesjonalnie przygotowanych stoków zjazdowych, wyciągów i wszelkich udogodnień. Tam także narciarze biegowi za pomocą wyciągu mogą dostać się na świetne, prawdopodobnie najlepsze w całych Czechach, trasy biegówkowe biegnące szczytami gór!

Ski Centrum Deštiné v Orlickych Horách

To bardzo popularny ośrodek w Górach Orlickich (w Mostowicach za dawnym przejściem granicznym w prawo w stronę Orlické Záhoří – 25 do 30 minut od Spalonej i Owcy z widokiem). Trasy są tu profesjonalne, wyciągi także, na dodatek dwie trasy są oświetlone, więc miłośnicy nocnej jazdy mogą już rezerwować noclegi w naszym rejonie! Skicentrum Deštné to także świetne miejsce dla snowboardzistów i amatorów free sylu – mają do dyspozycji Your park stworzony w tym celu! A dla narciarzy biegowych jest to także niesamowite miejsce – w okolicy jest ponad 100 km tras biegowych. To tu narciarze biegowi mogą dostać się kolejką na Studený vrch i stamtąd wyruszyć na najwyższy szczyt Gór Orlickich, Velká Deštná.

BUKOVÁ HORA czyli na południe Gór Orlickich – najlepiej dla rodzin z dziećmi!

To ośrodki usytuowane po obu stronach Bukovej hory (obowiązuje tu wspólny skipass). Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, z kolejkami wiodącymi na szczyt (Červená Voda szczyci się nawet jedną ogrzewaną kolejką!).

Na Suchém vrchu (trasy biegowe) można wypocząć i dobrze zjeść w Kramářovej chacie (punkt widokowy, restauracja, bar i hotel w jednym – wszystko w bardzo dobrym standardzie!).

Do Bukovej hory należy kierować się autem na południe Kotliny Kłodzkiej, drogą nr 33 w kierunku Boboszowa. Można kierować się na Horský Resort Buková Hora – Čenkovice lub Horský Resort Buková Hora - Červená Voda. W obu przypadkach to około godzina jazdy samochodem (56 km).

GDZIE JESZCZE NA NARTY W CZECHACH?

Na rodzinny zimowy wypad można udać się także do Ski Areal Hartman w Olešnice v Orlických horách, Ski Centrum Zdobnice czy w České Petrovice.

Spis Treści

Sylwester z widokiem 2023/2024

od 3600 zł
Odkryj niezapomniane chwile Sylwestra w Kotlinie Kłodzkiej, balansujące pomiędzy relaksem a duchem slow. Nasz dedykowany pakiet to połączenie wege posiłków, zabaw dla dzieci, klimatycznej muzyki i gier, w otoczeniu surowego piękna Kotliny Kłodzkiej.
Zobacz Pakiet

Ciałożyczliwy weekend z jogą - Intuicyjnie!

od 1150 zł
Dowiedz się więcej o weekendzie jeżeli masz ochotę na weekend z jogą, podczas którego pozwolisz sobie robić to, na co masz naprawdę ochotę?
Zobacz Pakiet

Wielkanocna Owca z widokiem 2023

od 1624 zł
W naszej Owcy z widokiem możesz spędzić wyjątkowe Święta Wielkanocne. To wszystko w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków, a także w zgodzie z filozofią slow. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy dedykowane pakiety wielkanocne, które obejmują noclegi, śniadania, a także wyjątkowe świąteczne obiadokolacje. Nasz obiekt zlokalizowany jest w przepięknej Kotlinie Kłodzkiej.
Zobacz Pakiet