Joga dla początkujących: Jak rozpocząć przygodę z jogą?

Jak rozpocząć przygodę z jogą

Dlaczego warto rozpocząć praktykę jogi?

Joga to coś znacznie więcej niż godzina spędzona w pozycji psa z głową w dół w modnych legginsach i kolorowym topie do jogi. To zestaw praktyk, które ludzie przekazują sobie od tysięcy lat, by doskonalić i równoważyć swoje ciało i umysł. To również sposób patrzenia na świat, nawiązywania relacji (z innymi i samym sobą) oraz funkcjonowania we wszechświecie. A zaczyna się od rozwinięcia maty. To tu uczymy się wytrwałości, budujemy swoją wewnętrzną siłę i uspokajamy nasz rozbiegany umysł. Mam dziś dla Ciebie kilka powodów, dla których z chęcią spróbujesz swojej pierwszej lekcji jogi.

joga dla początkujących

Aby lepiej poznać swoje ciało

Polubić, zaakceptować, odkryć jego możliwości i niesamowite funkcje, które spełnia dla nas każdego dnia. Owszem, wiążą się z tym dodatkowe bonusy takie jak elastyczność, siła, sprawność, mobilność, ale by uniknąć pułapki skupienia się tylko i wyłącznie na ciele, warto zwrócić uwagę na naszą relację z ciałem. Często jest ona zbudowana na wyrzutach sumienia i niezadowoleniu z naszego wyglądu. Joga pozwala jednak odkryć piękno naszego ciała. Umożliwia odkrycie jego możliwości, docenienie tego wszystkiego, co wykonuje dla nas każdego dnia, byśmy mogli... po prostu żyć.

Aby poczuć swoją sprawczość

Podczas praktyki jogi pracujemy nad siłą nie dla 6-paku, ale żeby poczuć się silną_ym w każdej sytuacji naszego życia. Joga to nie tylko praktyka fizyczna. Znaczna część to praca z umysłem. Wykonujemy ją poprzez ciało, bo jest ono najlepszym dostępnym dla nas narzędziem do nabywania nowych umiejętności, ale nie daj się zwieść hasłom w stylu „joga na płaski brzuch” lub „joga na odchudzanie”.

Praktykujemy jogę wykonując pozycje jogowe, czyli asany. Zazwyczaj dążymy do tego, by wypracować siłę lub elastyczność, by wykonać taką asanę, która sprawia nam pewien rodzaj trudności. Pokonujemy je i wzmacniamy w sobie poczucie sprawczości, które następnie wykorzystujemy w codziennym życiu, gdy na naszej drodze napotykamy trudności innej natury. Ale mechanizm mamy już wypracowany na macie. Silne i elastyczne ciało oraz umysł. Te dwa aspekty, o których często mówi się jedynie w kontekście praktyki fizycznej są nam tak samo potrzebne w trudnych sytuacjach, z którymi musimy się mierzyć każdego dnia.

Aby lepiej poznać swój umysł

W naszych głowach non stop, 24 godziny na dobę odbywa się festiwal rozbieganych myśli. Nasz umysł jest jak rozbiegana małpka, która skacze z tematu na temat i nawet we śnie nie odpoczywa. W jodze niekoniecznie chodzi o to, by tę małpkę na siłę uwiązać i pozbyć się myśli, ale by nauczyć się je zauważać i uspokajać. Joga to w największym uproszczeniu uspokojenie zawirowań umysłu. Kiedy już je uspokoimy, możemy się im przyjrzeć i w ten sposób zobaczyć, kim tak naprawdę jesteśmy.

Aby zadbać o siebie

Joga przynosi ukojenie, którego często bardzo nam brakuje. Biegniemy przez codzienność zapominając o tym, że każdej_mu z nas należy się czas tylko dla nas samych. Joga jest taką przestrzenią. Spotkaniem z samym sobą. Z naszymi myślami i emocjami. Oczywiście idealnie byłoby serwować sobie taką przestrzeń codziennie, ale nawet raz lub dwa razy w tygodniu z pewnością pozwoli Ci poczuć ulgę. Wystarczy dać sobie na to przyzwolenie.

Jak zacząć praktykować jogę?

Jak zacząć praktykować jogę?

Idealnym miejscem do takiego spotkania jest Owca z widokiem, gdzie podczas urlopu możesz umówić się ze mną na zajęcia jogi. Nie martw się, jeśli będzie to Twoja pierwsza lekcja jogi w życiu i pozwól sobie spędzić trochę czasu ze sobą. Podczas urlopu z pewnością będziesz miał_a najlepsze ku temu okoliczności. Twoja druga połówka zajmie się rozbieganymi dzieciakami, a Ty będziesz miał_a możliwość doświadczenia czegoś nowego.

Wybierz swój styl

Joga jest jedna, ale uczy ją wielu różnych nauczycieli, którzy sami pobierali nauki w różnych jej nurtach. W Polsce najpopularniejszymi stylami są Joga Iyengara, Ashtanga Joga, Vinyasa Joga, Yin Joga, Aerial Joga, Kundalini Joga i inne. Żadna metoda nie jest nadrzędna, po prostu każda z nich różni się dynamiką, podejściem do asan, strukturą praktyki. Te różnice wynikają z różnych potrzeb, które odczuwamy. Zanim wybierzesz swojego nauczyciela, sprawdź, jakie są możliwości w Twoim mieście i pójdź na zajęcia próbne. Zobacz, jak podczas różnych zajęć czują się Twoje ciało i umysł. Zobacz, co dzieje się z nimi później. Z pewnością poczujesz, kiedy trafisz na styl, który odpowiada właśnie Tobie. 

W Owcy z widokiem możesz spróbować Vinyasa Jogi, czyli kreatywnej praktyki dynamicznej. Tutaj łączymy ruch z oddechem w płynnej sekwencji ułożonej przez nauczyciela. Prowadzone u nas zajęcia wzbogacamy o elementy funkcjonalne tzn. takie, które zwiększają mobilność ciała w życiu codziennym.

Spróbuj na żywo oraz online

Jeśli w Twoim mieście nie ma dużego wyboru lub jeśli blokuje Cię wstyd lub finanse, możesz spróbować tego samego na YouTubie lub na kanale Portal Jogi. Internet ma tak bogatą ofertę, że w swojej własnej sypialni może wypróbować wszystkich metod świata (no może oprócz Bikram Jogi, do której niezbędne jest pomieszczenie z mocno nagrzanym i odpowiednio wilgotnym powietrzem).

Mała rada ode mnie, jeśli chcesz praktykować online i odnalazłaś_eś już styl, który najbardziej Cię kręci. Dużo większą motywacją do praktyki jest zapisanie się na zajęcia online na żywo niż ćwiczenie z nagraniem. Oczywiście obie możliwości mają swoje plusy i minusy. Możesz łączyć również oba sposoby w zależności od swoich możliwości czasowych oraz finansowych. Fakt jest jednak taki, że jeśli zapiszesz się na zajęcia np. na platformie Zoom na konkretną godzinę, jest większe prawdopodobieństwo, że rzeczywiście weźmiesz w nich udział. Dodatkowo możesz nawiązać osobisty kontakt z nauczycielem, a to super ważne, szczególnie na początku Twojej jogicznej ścieżki, kiedy wielu rzeczy nie jesteś jeszcze pewna_wien.

Nie bój się

Ponad to wszystko, przełam się. Każdy kiedyś zaczynał, nawet Twój nauczyciel, który będzie doskonale wiedział, co czujesz jako początkujący jogin_ka. Nie przejmuj się cudzymi osądami. Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o Ciebie i Twoje doświadczenia. Nie martw się oceną współpraktykujących. Każdy z nich zmaga się ze swoimi demonami i zapewniam Cię, że to nimi jest najbardziej zaabsorbowany. Nikt nie przychodzi na jogę, żeby obserwować i oceniać innych (taką przynajmniej mam nadzieję). Skup się na sobie i swoim oddechu. Reszta przyjdzie sama.

Jakie są najlepsze pozycje jogi dla początkujących?

Nie da się zrobić zbioru najlepszych pozycji dla osób początkujących. Początkującym joginem może być przecież ktoś, kto przez całe dzieciństwo uprawiał gimnastykę lub ktoś, kto całe życie siedział za biurkiem. Ktoś, kto ma hipermobilne stawy lub mięśnie pospinane jak kamienie. Dlatego tak ważny jest kontakt z nauczycielem, który pokieruje Cię w taki sposób, byś odkrył_a, co dla Ciebie jest najlepsze. Wiem, mało zadowalająca odpowiedź, jak na to, co można znaleźć w internecie pod tym hasłem. Mam za to inną propozycję. Małe ćwiczenie.

Awakening Surya A…

...czyli Powitanie Słońca w stylu Progresywnej Vinyasa Jogi, której uczę.

Obejrzyjcie filmik, a następnie sami stańcie na macie i spróbujcie tej sekwencji. Jakie macie odczucia? Łatwe? Skomplikowane? Ciekawe? Nudne?

Być może w niektórych miejscach przydałoby Wam się dodatkowe wytłumaczenie lub modyfikacja? Nie istnieje jedna sekwencja, która magicznie „naprawi” Twoje ciało. Istnieją natomiast sekwencje, które po odpowiednim dopasowaniu mogą zdziałać cuda. Gdybym opublikowała tu serię zdjęć z krótkimi opisami, byłabym wobec Ciebie nie fair, bo nie znam Twojego ciała i Twoich uwarunkowań. Mogę natomiast zaprosić Cię na zajęcia w Owcy z widokiem lub online, abyśmy razem sprawdziły_li, co dla Ciebie jest najlepsze.

Jakie są najlepsze materiały do nauki jogi?

Czyli kilka źródeł, które osobiście Wam polecam, z których sama korzystam lub korzystałam w przeszłości. Tak naprawdę najważniejsze to znaleźć nauczyciela, którego sposób komunikacji z uczniem będzie Ci najbardziej odpowiadał. Polecam intensywne poszukiwania!

Portal Yogi

Język: polski

Polski portal zrzeszający nauczycieli różnych metod, którzy publikują na portalu praktyki o różnym poziomie zaawansowania i długości. To tu możesz poznać nauczycieli z całego kraju i jest to z pewnością najlepsze źródło dostępne w internecie dla początkujących joginów i joginek. Sama właśnie tutaj próbowałam różnych zajęć i odkrywałam, które lubię, a które nie do końca mi odpowiadają. Świetna, polska platforma.

Atme Yoga

Język: polski

Ewa to nauczycielka jogi z Poznania, z którą ukończyłyśmy ten sam kurs nauczycielski w Awakening Yoga Academy. Swoje praktyki łączy z neuro jogą, która wspaniale aktywizuje układ nerwowy. Polecam Wam jej kanał na platformie YouTube. Znajdziecie tam różnorodne zajęcia, idealne dla osób początkujących. Joga bez napinki, pełna luzu i pozytywnych wajbów.

Commune Yoga Studio

Język: angielski

Studio online moich osobistych nauczycieli, u których szkolę się z nauczania Awakening Yoga. Genialna platforma dla osób, które chcą praktykować w języku angielskim. Znajdziecie tu bogatą bibliotekę zajęć dynamicznych, relaksacyjnych, skupionych na mobilności, a nawet medytacje prowadzone. Wiele z nich dostosowana jest również dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jogą. Praktyki prowadzone są przez ekipę wspaniałych ludzi mieszkających w Seattle, których po prostu nie da się nie kochać. Polecam całym serduchem.

Jakie są najlepsze miejsca do praktykowania jogi dla początkujących?

Owca z widokiem

Bezsprzecznie oczywiście Spalona na Dolnym Śląsku, czyli najlepsza wyjazdowa miejscówka dla joginów i joginek. Czy można wymarzyć sobie lepsze miejsce pobytu niż artystyczna przestrzeń z nauczycielką jogi na miejscu? I to na zupełnym odludziu?

Twoje ulubione studio jogi

Nie ma znaczenia czy jest to studio online, czy studio w Twoim mieście. Kiedy znajdziesz swoją nauczycielkę (nauczyciela), z którą nawiążesz wspólny język, pokochasz wspólne zajęcia. I niekoniecznie musi to być pachnąca kadzidłem przestrzeń (choć takie są wspaniałe). Może osoba, którą uwielbiasz uczy w lokalnej siłowni? To też super miejsce. Najważniejsze, żeby spotkać się wspólnie na macie. Nie musicie się nawet spotykać na żywo. Możesz zacząć praktykować jogę w domu spotykając się na sesje online.

Salon Twoich znajomych

Być może masz znajomych, który mieszkają w starej kamienicy z dużym salonem? Umówcie się na wspólne sesje jogi z nagraniami z sieci lub (jeśli macie taką możliwość) zaproście do siebie kogoś, kto poprowadzi dla Was prywatną lekcję. To będzie bardzo motywujące i osobiste przeżycie w gronie osób, którym ufasz.

Spis Treści

Minifestiwal andrzejkowy - weekend andrzejkowy 2022

Impreza andrzejkowa w górach 2022
od 1190 zł
Przygotowaliśmy dla Was unikalną ofertę trzydniowego minifestiwalu andrzejkowego w malowniczym i tajemniczym zakątku Kotliny Kłodzkiej.
Zobacz Pakiet

,

Joga z widokiem

od zł
Jesteś instruktorką bądź instruktorem jogi i szukasz miejsca, w którym możesz zorganizować warsztaty pracy z ciałem? Możesz zrobić to w Owcy z widokiem!
Zobacz Pakiet

,

Wasze wymarzone wesele w Kotlinie Kłodzkiej

od 16000 zł
Wesele rustykalne, boho, a może w klimacie starego schroniska górskiego w Sudetach? Przygotujemy je razem z Wami.
Zobacz Pakiet