Najlepsze atrakcje Kotliny Kłodzkiej – Gdzie pod ziemię na Dolnym Śląsku

Jeśli chcecie wybrać się do Kotliny Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, nie trzeba długo się zastanawiać. Wystarczy wsiąść w samochód lub pociąg Kolei Dolnośląskich (najlepszy tabor i sensowne połączenia) i po prostu tu przyjechać. Ale zaraz pojawi się pytanie – co możemy zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Co tu jest ciekawego, czego nie zobaczymy w pozostałej części Dolnego Śląska? A nawet, co tu jest lepszego i bardziej atrakcyjnego niż w reszcie Polski?

Nasze nieznane miejsce!

Kotlina Kłodzka na Dolnym Śląsku jest nieodkrytą jeszcze szerzej przez turystów kotliną. Nie jest Zakopanem i Tatrami, nie jest Szklarską Porębą czy Karpaczem. Jest natomiast specyficzną kotliną nie zadeptaną jeszcze przez turystów, bez krzyczących jarmarcznych deptaków, z górami do zdobycia dla niemal każdego, pełną zamków, pałaców, uzdrowisk, kopalni i niesamowitych jaskiń.

Gdzie w Kotlinie Kłodzkiej do jaskini czyli Jaskinia Niedźwiedzia i Radochowska.

jaskinia niedzwiedzia

Wszystko co musicie wiedzieć o Jaskini Niedźwiedziej

DO JASKINI NIEDŹWIEDZIEJ W KOTLINIE KŁODZKIEJ dostaniecie się, jeśli na co najmniej dwa tygodnie przed przyjazdem kupicie bilety na stronie internetowej jaskini.

Ale to nie wszystko. Najlepiej bilety wydrukować, lub posiadać ściągnięte na telefon, ponieważ w okolicy jaskini (nie tylko w jej wnętrzu) brak jest zasięgu. Nie zapomnijcie ubrać się ciepło. Nawet w środku lata wewnątrz jaskini jest zaledwie 6 stopni!
Jaskinia Niedźwiedzia jest wprost niesamowita, choć nie obejrzycie jej w całości. Dla turystów dostępny jest zaledwie jej fragment. To wciąż odkrywana jaskinia, o, jeśli tak można powiedzieć, trzech poziomach, pełna stalaktytów, stalagmitów, ogromnych nacieków skalnych.

Jaskinia znajduje się w złożu skał marmurowych (tak zwana „Biała Marianna”) i prócz ludzi, odwiedzają ją także nietoperze (które latają nad głowami, ale nie ma co się bać, nie zaplątują się we włosy – to mit!). Jaskinia Niedźwiedzia w Kotlinie Kłodzkiej znajduje się w okolicy Stronia Śląskiego. Trzeba dojechać do miejscowości Kletno. Od Wrocławia najbliżej przez Lądek Zdrój, a ze środka Kotliny Kłodzkiej najlepiej przez Czarną Górę (Sienna).
Parking do Jaskini Niedźwiedziej jest od niej oddalony o około 1,5 kilometra. Podejście odbywa się ładną asfaltową drogą (zamkniętą dla ruchu kołowego). Można także skorzystać z turystycznych meleksów.
Jaskinia Niedźwiedzia: Kletno 18, 57-550 Stronie Śląskie (od Owcy z widokiem około 45 minut autem plus 30 minut pieszo)

Informacje o Jaskini Radochowskiej

JASKINIA RADOCHOWSKA W KOTLINIE KŁODZKIEJ to znana od XVIII wieku jaskinia w Górach Złotych wewnątrz góry Bukowiec. Jej trasa liczy trzysta metrów, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem (w sezonie letnim najlepiej kupić bilety wcześniej i odwiedzić stronę jaskini, by nie przegapić ważnych aktualności), a sama jaskinia zaskoczy nas swoimi mieszkańcami (nietoperze) oraz dobrą wiadomością dla najmłodszych – dzieci od 3,5 roku życia są mile widziane. Zwłaszcza, że nie będą miały problemów z przeciskaniem przez wąskie przejścia (co jest swoistą atrakcją, choć nie do końca dla wszystkich dorosłych;)
Jaskinia Radochowska: Radochów, 57-540 Lądek-Zdrój (od Owcy z widokiem około 45 minut autem)

Gdzie w Kotlinie Kłodzkiej do Kopalni?

wjazd do kopalni złota

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

W Kotlinie Kłodzkiej już od kilkuset lat działały prawdziwe kopalnie. Ta najsłynniejsza KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU jest prawdziwą perełką. Zwiedzanie odbywa się na dwóch trasach – pierwsza, dostosowana dla rodzin z najmłodszymi dziećmi wiedzie w głąb, kilkadziesiąt pięter w dół wyrobisk, a przewodnicy opowiadają o niej w naprawdę bardzo ciekawy i zabawny sposób. Nie brakuje tu multimediów, jest podziemny wodospad, a na koniec zwiedzania czeka na turystów przejażdżka prawdziwym górniczym pociągiem. Całość zwiedzania trwa godzinę. Oczywiście trzeba ubrać się ciepło.
Druga trasa (dodatkowa) jest tylko dla nieco starszych (od 8 roku życia) – to zwiedzanie podziemnych zalanych korytarzy w łodziach. Atrakcja niesamowita, choć trzeba wcześniej rezerwować bilety. Prócz tego w Kopalni Złota są jeszcze inne atrakcje: sklepy z pamiątkami, średniowieczna osada, muzeum złota, odlewanie złotej sztabki itd…
Przy kopalni jest sporo dużych parkingów, więc nie będzie problemów z pozostawieniem samochodu (dotychczas były one bezpłatne
Ile trwa zwiedzanie Kopalni Złota? Około 45 minut. Jak ubrać się do Kopalni? Ciepło!
Kopalnia Złota w Złotym Stoku: Złota 7, 57-250 Złoty Stok (od Owcy z widokiem około 50 minut autem)

ściana kopalni uranu

Kopalnia Uranu w Kletnie

Drugą kopalnią jest KOPALNIA URANU W KLETNIE. W tym regionie wydobycie rud metali datuje się już na okres XIV wieku. Trasa, którą udostępniono do zwiedzania to około 500 metrów podziemnych chodników (o stałej temperaturze około 7 stopni!) z 37 kilometrów wszystkich sztolni i chodników w północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Zwiedzanie odbywa się z pomocą przewodnika, który w niekonwencjonalny sposób opowiada o historii przy okazji ucząc geologii i nie tylko!
Także i w tej kopalni najlepiej rezerwować bilety wcześniej.
Kopalnia Uranu w Kletnie: Kletno 40, 57-550 Kletno (od Owcy z widokiem około 45 minut autem)

wnętrze kopalni węgla

Kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie

Trzecią kopalnią w jest DAWNA KOPALNIA – NOWA RUDA czyli KOPALNIA WĘGLA KAMIENNEGO W NOWEJ RUDZIE. To była jedna z najważniejszych kopalni w regionie, wydobywająca węgiel koksujący. Została zamknięta w 1995 roku. Przewodnicy także i tu szykują dla nas mnóstwo ciekawych informacji i atrakcji. Obejrzycie „górę” kopalni, czyli dyspozytornię i muzeum (będzie o historii węgla, do obejrzenia prawdziwe mieszkanie górników w PRL-u, mnóstwo przyrządów górniczych) oraz samą kopalnię, czyli chodniki, maszyny górnicze, dowiecie się jak wyglądało wydobycie węgla w tym regionie przed wiekami. Zwiedzanie jest pełne atrakcji i bez dwóch zdań możemy je rekomendować dla rodzin z dziećmi! Na koniec zwiedzania czeka na turystów przejazd kolejką górniczą! No i nie można zapomnieć o bogato wyposażonym sklepie z pamiątkami.
Przy kopalni znajduje się parking. Warto rezerwować bilety, a do kopalni wchodzi się w kasku dostępnym na miejscu.
Dawna Kopalnia Nowa Ruda: 57-401 Nowa Ruda, ul. Obozowa 4 (od Owcy z widokiem około 50 minut autem)

Spis Treści
Rodzaje Pokoi
  • Wszystkie
  • Apartamenty
  • Pokoje czteroosobowe
  • Pokoje dwuosobowe

Owca we Wrocławiu

130 zł/osoba/noc

Ten apartament, w klimacie nostalgii za pobliskim Wrocławiem, ma dwie przytulne sypialnie (jedna z łóżkiem małżeńskim), salon z rozkładanym narożnikiem i świetnie wyposażonym aneksem kuchennym oraz wszystko, czego potrzeba, by w spokoju wypocząć.

Owca w Tokio

130 zł/osoba/noc

Owca w Tokio to przytulna, przestronna przestrzeń w japońskim klimacie, z dwiema sypialniami (jedna z łóżkiem małżeńskim) i dobrze wyposażonym aneksem kuchennym.

Owca w Madrycie

100 zł/osoba/noc

Ten pokój poleca się na fiestę i na sjestę. Jest tu wszystko, czego potrzeba, a do tego przepastna łąka jesienią usłana kaniami i malownicze Góry Bystrzyckie. To dopiero życie jak w Madrycie!

Owca w Buenos Aires

130 zł/osoba/noc

W sierpniu 1939 roku Witold Gombrowicz wsiadł na pokład statku „Chrobry”, aby odbyć podróż do wybrzeży Argentyny. Ty możesz po prostu odwiedzić Spaloną, a Buenos Aires będzie na Ciebie czekać, jak gdyby nigdy nic.

Owca na Olimpie

140 zł/osoba/noc

A jakby tak skusić się na wielki, grecki wypoczynek w Kotlinie Kłodzkiej? Owca na Olimpie ma dwie sypialnie, duży salon z dobrze wyposażonym aneksem kuchennym oraz balkon z widokiem na Góry Bystrzyckie.

Owca w Reykjaviku

100 zł/osoba/noc

Pokój jak nordyckie marzenie. Po jednej stronie okna romantyczna łąka i Góry Bystrzyckie, po drugiej stronie okna islandzka zorza polarna. Może nawet Björk zaśpiewa Wam do snu.

Owca w Berlinie

100 zł/osoba/noc

Zamiast wibrujących dźwięków techno, szum lasu. Ten pokój w klimacie „Królika po berlińsku” spełni oczekiwania górski wyjadaczek i wyjadaczy i zapewni Wam błogi odpoczynek po dniu pełnym przygód.

Owca w Lizbonie

100 zł/osoba/noc

Podróż pocztówkowym, portugalskim żółtym tramwajem… wprost do dolnośląskiego lasu, w którym jesienią grzyby wyrastają (nie tylko) po deszczu? Takie rzeczy tylko w Owcy z Widokiem.

Owca w Nowym Jorku

130 zł/osoba/noc

Ten pokój to spełnienie amerykańskiego snu. Dwie przytulne sypialnie (jedna z łóżkiem małżeńskim), duży salon z dobrze wyposażonym aneksem kuchennym, narożnik z funkcją spania, a do tego widoki, które nie śniły się amerykańskim wizjonerom.

Owca w Seulu

100 zł/osoba/noc

A jakby tak wybrać się na wypoczynek z południowokoreańskim akcentem? W tym pokoju wypoczniesz po wędrówkach, w towarzystwie widoku na seulskie przygody Owcy-powsinogi, co to w niejednej stolicy się pasła.

Owca w Pradze

100 zł/osoba/noc

Wchodzi do pokoju czwórka przyjaciół, a tam czeska gospoda. A do tego Owca w Pradze ma widok na las z odsłuchem na ptasie radio w letnie poranki! Myśleliśmy, że bliżej niż z Dolnego Śląska do...

Owca w Bombaju

130 zł/osoba/noc

Poczujcie się jak w filmie rodem z Bollywood nocując w przytulnym Bombaju, pokoju z widokiem na las.

Owca w Nairobi

130 zł/osoba/noc

W stolicy Kenii, czy w Kotlinie Kłodzkiej, wywczas każdej szanującej się owcy przysługuje. Zapraszamy do Kotliny, gdzie w otoczeniu gór i łąk i lasu będzie można wypocząć w przytulnym pokoju inspirowanym kawałkiem Afryki Wschodniej.

Wypocznij w pokoju z ukraińskim klimatem. Czy to powiew odesskiej bryzy, czy bystrzyckie czyste powietrze, każdy zasługuje na oddech. Слава Україні!