Najlepsze atrakcje Kotliny Kłodzkiej - Gdzie pod ziemię na Dolnym Śląsku
Jeśli chcecie wybrać się do Kotliny Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, nie trzeba długo się zastanawiać. Wystarczy wsiąść w samochód lub pociąg Kolei Dolnośląskich (najlepszy tabor i sensowne połączenia) i po prostu tu przyjechać. Ale zaraz pojawi się pytanie – co możemy zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? Co tu jest ciekawego, czego nie zobaczymy w pozostałej części Dolnego Śląska? A nawet, co tu jest lepszego i bardziej atrakcyjnego niż w reszcie Polski?
Nasze nieznane miejsce!
Kotlina Kłodzka na Dolnym Śląsku jest nieodkrytą jeszcze szerzej przez turystów kotliną. Nie jest Zakopanem i Tatrami, nie jest Szklarską Porębą czy Karpaczem. Jest natomiast specyficzną kotliną nie zadeptaną jeszcze przez turystów, bez krzyczących jarmarcznych deptaków, z górami do zdobycia dla niemal każdego, pełną zamków, pałaców, uzdrowisk, kopalni i niesamowitych jaskiń.
Gdzie w Kotlinie Kłodzkiej do jaskini czyli Jaskinia Niedźwiedzia i Radochowska.

Wszystko co musicie wiedzieć o Jaskini Niedźwiedziej
DO JASKINI NIEDŹWIEDZIEJ W KOTLINIE KŁODZKIEJ dostaniecie się, jeśli na co najmniej dwa tygodnie przed przyjazdem kupicie bilety na stronie internetowej jaskini.
Ale to nie wszystko. Najlepiej bilety wydrukować, lub posiadać ściągnięte na telefon, ponieważ w okolicy jaskini (nie tylko w jej wnętrzu) brak jest zasięgu. Nie zapomnijcie ubrać się ciepło. Nawet w środku lata wewnątrz jaskini jest zaledwie 6 stopni!
Jaskinia Niedźwiedzia jest wprost niesamowita, choć nie obejrzycie jej w całości. Dla turystów dostępny jest zaledwie jej fragment. To wciąż odkrywana jaskinia, o, jeśli tak można powiedzieć, trzech poziomach, pełna stalaktytów, stalagmitów, ogromnych nacieków skalnych.
Jaskinia znajduje się w złożu skał marmurowych (tak zwana „Biała Marianna”) i prócz ludzi, odwiedzają ją także nietoperze (które latają nad głowami, ale nie ma co się bać, nie zaplątują się we włosy – to mit!). Jaskinia Niedźwiedzia w Kotlinie Kłodzkiej znajduje się w okolicy Stronia Śląskiego. Trzeba dojechać do miejscowości Kletno. Od Wrocławia najbliżej przez Lądek Zdrój, a ze środka Kotliny Kłodzkiej najlepiej przez Czarną Górę (Sienna).
Parking do Jaskini Niedźwiedziej jest od niej oddalony o około 1,5 kilometra. Podejście odbywa się ładną asfaltową drogą (zamkniętą dla ruchu kołowego). Można także skorzystać z turystycznych meleksów.
Jaskinia Niedźwiedzia: Kletno 18, 57-550 Stronie Śląskie (od Owcy z widokiem około 45 minut autem plus 30 minut pieszo)

Informacje o Jaskini Radochowskiej
JASKINIA RADOCHOWSKA W KOTLINIE KŁODZKIEJ to znana od XVIII wieku jaskinia w Górach Złotych wewnątrz góry Bukowiec. Jej trasa liczy trzysta metrów, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem (w sezonie letnim najlepiej kupić bilety wcześniej i odwiedzić stronę jaskini, by nie przegapić ważnych aktualności), a sama jaskinia zaskoczy nas swoimi mieszkańcami (nietoperze) oraz dobrą wiadomością dla najmłodszych – dzieci od 3,5 roku życia są mile widziane. Zwłaszcza, że nie będą miały problemów z przeciskaniem przez wąskie przejścia (co jest swoistą atrakcją, choć nie do końca dla wszystkich dorosłych;)
Jaskinia Radochowska: Radochów, 57-540 Lądek-Zdrój (od Owcy z widokiem około 45 minut autem)
Gdzie w Kotlinie Kłodzkiej do Kopalni?

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
W Kotlinie Kłodzkiej już od kilkuset lat działały prawdziwe kopalnie. Ta najsłynniejsza KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU jest prawdziwą perełką. Zwiedzanie odbywa się na dwóch trasach – pierwsza, dostosowana dla rodzin z najmłodszymi dziećmi wiedzie w głąb, kilkadziesiąt pięter w dół wyrobisk, a przewodnicy opowiadają o niej w naprawdę bardzo ciekawy i zabawny sposób. Nie brakuje tu multimediów, jest podziemny wodospad, a na koniec zwiedzania czeka na turystów przejażdżka prawdziwym górniczym pociągiem. Całość zwiedzania trwa godzinę. Oczywiście trzeba ubrać się ciepło.
Druga trasa (dodatkowa) jest tylko dla nieco starszych (od 8 roku życia) – to zwiedzanie podziemnych zalanych korytarzy w łodziach. Atrakcja niesamowita, choć trzeba wcześniej rezerwować bilety. Prócz tego w Kopalni Złota są jeszcze inne atrakcje: sklepy z pamiątkami, średniowieczna osada, muzeum złota, odlewanie złotej sztabki itd…
Przy kopalni jest sporo dużych parkingów, więc nie będzie problemów z pozostawieniem samochodu (dotychczas były one bezpłatne
Ile trwa zwiedzanie Kopalni Złota? Około 45 minut. Jak ubrać się do Kopalni? Ciepło!
Kopalnia Złota w Złotym Stoku: Złota 7, 57-250 Złoty Stok (od Owcy z widokiem około 50 minut autem)

Kopalnia Uranu w Kletnie
Drugą kopalnią jest KOPALNIA URANU W KLETNIE. W tym regionie wydobycie rud metali datuje się już na okres XIV wieku. Trasa, którą udostępniono do zwiedzania to około 500 metrów podziemnych chodników (o stałej temperaturze około 7 stopni!) z 37 kilometrów wszystkich sztolni i chodników w północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Zwiedzanie odbywa się z pomocą przewodnika, który w niekonwencjonalny sposób opowiada o historii przy okazji ucząc geologii i nie tylko!
Także i w tej kopalni najlepiej rezerwować bilety wcześniej.
Kopalnia Uranu w Kletnie: Kletno 40, 57-550 Kletno (od Owcy z widokiem około 45 minut autem)

Kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie
Trzecią kopalnią w jest DAWNA KOPALNIA – NOWA RUDA czyli KOPALNIA WĘGLA KAMIENNEGO W NOWEJ RUDZIE. To była jedna z najważniejszych kopalni w regionie, wydobywająca węgiel koksujący. Została zamknięta w 1995 roku. Przewodnicy także i tu szykują dla nas mnóstwo ciekawych informacji i atrakcji. Obejrzycie „górę” kopalni, czyli dyspozytornię i muzeum (będzie o historii węgla, do obejrzenia prawdziwe mieszkanie górników w PRL-u, mnóstwo przyrządów górniczych) oraz samą kopalnię, czyli chodniki, maszyny górnicze, dowiecie się jak wyglądało wydobycie węgla w tym regionie przed wiekami. Zwiedzanie jest pełne atrakcji i bez dwóch zdań możemy je rekomendować dla rodzin z dziećmi! Na koniec zwiedzania czeka na turystów przejazd kolejką górniczą! No i nie można zapomnieć o bogato wyposażonym sklepie z pamiątkami.
Przy kopalni znajduje się parking. Warto rezerwować bilety, a do kopalni wchodzi się w kasku dostępnym na miejscu.
Dawna Kopalnia Nowa Ruda: 57-401 Nowa Ruda, ul. Obozowa 4 (od Owcy z widokiem około 50 minut autem)