Jak żyć w duchu slow life. Poradnik zbalansowanego, wegetariańskiego życia tu i teraz
Slow life to filozofia lub idea, która promuje świadome i uważne życie. Jest przeciwieństwem szybkiego, miejskiego tempa życia, które jest tak pożądane i popularne w naszych dzisiejszych czasach. W slow life chodzi o balans. Oczekujemy mniej i cieszymy się każdym, nawet najmniejszym momentem. Staramy się żyć w zgodzie z naturą i cieszyć się z prostych rzeczy. Tak właśnie żyjemy w Owcy z widokiem i tego typu doświadczenia zapewniamy naszym wyjątkowym gościom. Oto kilka wskazówek, jak żyć w wegetariańsko-slow-life’owym stylu.
Slow life w mieście
Na początek przyjrzyjmy się życiu w mieście. Slow life daje nam różne wskazówki, jak zmienić swoje życie, wyluzować i żyć bardziej zrównoważenie z korzyścią dla siebie i świata. Wiele aspektów codziennego życia można spowolnić i z opcji dynamicznej przestawić się na charakterystyczną dla Owcy prędkość slow. Slow food, slow fashion, slow business czy slow parenting. W każdej z tych dziedzin slow life dąży do znalezienia równowagi pomiędzy obowiązkowością i „byciem na 200%” a odkrywaniem radości z życia. Czasem warto zwolnić i dojrzeć otaczające piękno. Parcie za wszelką cenę do przodu sprawia, że często pomijamy to, co rzeczywiście ważne. Życie slow pomaga ludziom zrelaksować się, uwolnić, skupić się na tym, co naprawdę ważne oraz skuteczniej wykorzystać swój czas. Ucieknij z miasta do Owcy i szybko (choć wciąż slow) się o tym przekonasz.

Slow food
Jedzenie też może być slow. Spróbuj jeść powoli i świadomie. Skupiaj się na smakach i faktycznie próbuj ich doświadczać i celebruj każdą chwilę. Slow food to także świadomy wybór lokalnych i sezonowych produktów. W ten sposób nie tylko wspierasz lokalną gospodarkę, ale również możesz lepiej zrozumieć specyfikę i smaki danego regionu. Żyjąc w mieście, nie zawsze mamy czas na własnoręczne przygotowywanie każdego posiłku, ale z każdym jedzeniem można obcować bardziej świadomie. Wymaga to często treningu i naprawdę nie jest łatwe, ale warto próbować. Sprawdź, jak posmakuje Ci Twoja kawa, kiedy na czas jej picia zrezygnujesz z elektronicznych rozpraszaczy i skupisz się na tym, co tu i teraz. Prawda, że smakuje jeszcze lepiej?
Slow fashion
Możemy też dokładnie i świadomie podejmować nasze decyzje zakupowe. Wyszukiwać ubrania i akcesoria wysokiej jakości i trwałe. Czemu by nie pójść na lumpy albo do lokalnych vintage storów, gdzie można przecież odnaleźć najwyżej jakości perełki, a przy okazji dbać o środowisko? To doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, zadbanie o naturę, a także kreatywne spędzenie wolnego czasu. Uważaj, bo szukanie perełek w second handach może być naprawdę uzależniające. Na rynku są również lokalni, świadomi etycznie i środowiskowo projektanci, których misję możemy wspierać, wybierając ich projekty zamiast te z sieciówek. W ten sposób stawiamy na osobę, a nie na wielki koncern. To również doskonała opcja dla osób, które cenią sobie nieszablonowość, oryginalność i wyeksponowanie własnego ja.
Slow business
W naszych pracach też możemy skupić się na równowadze pomiędzy działaniami biznesowymi a wartościami, takimi jak: etyka, odpowiedzialność i nasz własny rozwój duchowy. Zachowaj we wszystkim odpowiedni balans. Zaharowywanie się na śmierć dla kilku kolejnych złotówek może nie mieć sensu. Żyjemy tylko raz i nie możemy tego przegapić. Zwolnij trochę i zastanów się nad tym, czy mając nieco mniej, wciąż można żyć na pożądanym poziomie. Jeżeli tak, to odpowiedź jest prosta. Bądź slow, a będziesz szczęśliwszy/a.
Nawet jeśli pracujemy sobie na spokojnym, korporacyjnym etacie, możemy próbować wdrażać następujące idee:
- Przemyśl swoje cele i priorytety zawodowe - skup się na tym, co jest dla Ciebie ważne i jakie wartości chcesz promować w swojej pracy.
- Świadomie dbaj o swoje zdrowie i dobre relacje z innymi.
- Spróbuj dowiedzieć się, w jakich aspektach funkcjonowania firmy dba ona o środowisko i czy jesteś w stanie zaangażować się w takie działania. Jeżeli ich brak, to może bądź ich prekursorem.
- Jeżeli to możliwie, wybieraj takie projekty, które są zgodne z twoimi wartościami. Pozwoli ci to na dzielenie się nimi z przyjaciółmi i będziesz miał więcej radości z pracy. Nie rób nic wbrew sobie.
- Promuj balans między pracą a życiem prywatnym. Może jest szansa na elastyczne godziny pracy? Albo program rozwoju duchowego pracowników? Te małe zmiany mogą przynieść wielkie korzyści.

Slow life, gdy prowadzisz miejsce takie jak Owca z widokiem
Slow life to filozofia, która zachęca do życia bardziej świadomie i z wyciszeniem. Chodzi o to, aby zwolnić tempo życia, zrezygnować z natłoku obowiązków i odpocząć. Slow life nie oznacza jednak całkowitego nieróbstwa i lenistwa. Co to, to nie! Ale to dobrze! Oj my coś o tym wiemy, bo prowadząc takie miejsce jak Owca z widokiem, czasami nie wiesz, gdzie masz ręce a gdzie nogi. W każdej chwili bierzemy odpowiedzialność za szczęście i dobrobyt naszych gości, a wszystko w ramach idei slow. Uczymy doceniania małych rzeczy i obcowania z naturą na płaszczyźnie, która dla wielu osób była wcześniej światem niedostępnym.

Na każdym kroku można wybierać świadomie i prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia, rozwijać swoje pasje, wspierać lokalny biznes i kupować wysokiej jakości żywność, z której później tworzymy przepyszne wegetariańskie wariactwa kulinarne. Świetnym wyborem jest ciałożyczliwa joga. Brzmi jak science fiction, ale tak nie jest. Przekonasz się o tym na naszych slow i ultra pozytywnych zajęciach. To wszystko wpływa na życie w bardziej zrównoważony sposób i pozwala znaleźć czas na docenienie siebie i innych. Żyjemy zgodnie z naturą, a także z własnym ja. Dbamy o to, co ważne, dzięki czemu jesteśmy szczęśliwsi i spokojniejsi. Spójrz na swoje życie z innej perspektywy i doceń to, co masz, a wiele się odmieni. Tak właśnie działa Owca z widokiem.
Prowadząc miejsce tak unikalne, jak Owca z widokiem slow life daje nam wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga w dążeniu do etycznego i zrównoważonego biznesu, w którym robimy dla was tylko zdrowe, wegetariańskie jedzenie, podajemy przepyszne lokalne napoje czy chociażby fakt, że korzystamy z eko produktów do czyszczenia waszych pokoi i apartamentów. Nawet jak jesteś mięsożercą, to uważaj, bo możesz zwariować na punkcie naszych wegetariańskich arcydzieł kulinarnych. Slow life pomaga nam w byciu szczerym, gdy podkreślamy artystyczny charakter tego miejsca po to, aby nasi goście czuli się tak... no po prostu dobrze. Unikalne piękno sztuki i otaczającej natury sprawia, że poczujesz się u nas jak w ekskluzywnej galerii sztuki slow. A to wszystko na wyciągnięcie ręki. Goście mogą cieszyć się długimi spacerami, aktywnymi godzinami czytania książek w naszej sudeckiej sali wspólnej, czy też sesjami jogi z Zuzą. Czy potrzebujesz więcej do szczęścia? W końcu to właśnie to, do czego zachęcamy gości. Do spędzania odpoczynku dokładnie tak, jak chcą. PS. Wyłącz telefon i inną elektroniką, a zobaczysz, że jeszcze lepiej doświadczysz każdej chwili z naszą Owcą. Wielu z gości wraca do nas regularnie, bo już nie mogą inaczej. Owca uzależnia, a slow life daje szczęście. Spróbuj tej wyjątkowej mieszanki.

Dlaczego warto żyć w duchu slow life?
Slow life jest nam tak bliski, ponieważ pomaga ludziom zachować równowagę w wielu aspektach codziennego życia i nie zwariować.
Slow life skłania do tego, aby nie myśleć, że szybsze jest lepsze, ale skupić się na jakości (tej materialnej i tej duchowej). Wymaga od ludzi odpowiedniego przygotowania, by postępowali zgodnie ze swoimi wartościami, byli bardziej świadomi swojego istnienia i cieszyli się każdą chwilą, którą żyją. Nie musisz pędzić za każdą kolejną główką i realizacją wygórowanych celów. Nie kosztem swojego życia, szczęścia, czy relacji z bliskimi. Slow life zachęca także do bardziej odpowiedzialnego i zrównoważonego działania, a także do bardziej zrównoważonego i świadomego konsumpcjonizmu. Możesz się realizować, czerpać z życia więcej szczęścia i jednocześnie nie rezygnować z tego, co dla Ciebie ważne.
Dla naszych gości i dla nas samych to pójście na grzyby, zamiast doomscrollingu tiktoka, to 5 minut przerwy w obowiązkach, aby pooddychać, to medytacja i sesja jogi, to bycie upapranym w błocie po całodniowych przygodach na slowtruckach. To odpoczynek z książką i odejście od pracy, gdy czujesz, że zaraz zwariujesz. Nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile radości i satysfakcji może Ci to dać.
Jakie są korzyści płynące z życia w duchu slow life?
Życie w duchu slow life może przynieść wiele korzyści, w tym m.in.: lepsze zarządzanie finansami, więcej szczęścia, lepsze zdrowie, lepszy sen, silniejsze relacje z bliskimi oraz zwiększoną produktywność. Skup się na tym, co ważne i przynosi Ci najwięcej pożytku. Multitasking i realizacja wielu projektów w jednym czasie to zaprzeczenie idei slow life, co prowadzi do nadmiernego stresu, utraty czasu i możliwości łapania szczęścia tu i teraz. Pracuj mądrzej, wydajniej i rozważniej.
Dzięki temu możesz również skupić się na lepszej komunikacji i relacjach z bliskimi. Slow life umożliwia również wybór właściwego jedzenia i ruchu, co przynosi jeszcze więcej korzyści. Przez to wszystko, życie w duchu slow life staje się coraz bardziej popularne, ponieważ ludzie dostrzegają wartość małych rzeczy w ciągu każdego dnia. Dzięki temu skupisz się na tym, co ważne i nauczysz się czerpać radość z rzeczy, które do tej pory były niedoceniane lub pomijane.
Jakie są podstawowe zasady slow life?
Dla nas? To cieszenie się z pysznego jedzenia!
Slow life to filozofia, która skupia się na cieszeniu się prostymi przyjemnościami życia, takimi jak jedzenie pysznego jedzenia. Podstawowe zasady slow life to skupienie się na jakości, a nie ilości, dbanie o zdrowie, środowisko i relacje z innymi ludźmi, a także dążenie do równowagi między obowiązkami a przyjemnościami. Sami też kochamy jedzenie wegetariańskie i dlatego przygotowujemy tylko takie dla naszych gości. Z jednej strony zwiększamy naszą świadomość w zakresie dbania o środowisko, a z drugiej strony przygotujemy prawdziwe kulinarne arcydzieła. W naszej kuchni bardzo szybko rozkochują się nawet mięsożercy. Odpowiednio skomponowany posiłek pozwala na wydobycie maksimum smaku z każdego pojedynczego produktu. Przekonaj się o tym.

Rób dokładnie to, co czujesz, że jest dla Ciebie dobre
Krok 1: Ustal priorytety. Rozważ, co jest najważniejsze w Twoim życiu i zdecyduj, jak chcesz zainwestować swój czas. Nie pozwól, aby priorytety innych przesłoniły Twoje i żyj swoim szczęściem, a nie budując szczęście osób, którym na Tobie nie zależy.
Krok 2: Naucz się asertywności. Ucz się, jak odmawiać i stawiać granice w relacjach z innymi. Uczyń to w sposób spokojny i bez wyrzutów sumienia. Powiedzenie NIE może przynieść Ci wiele korzyści i szczęścia.
Krok 3: Znajdź swoją pasję. Znajdź coś, co pozwoli Ci się rozwijać i daje Ci poczucie szczęścia. To nie musi być nic związanego z twoją pracą ani tym, co robisz codziennie, ani nie musisz być w tym najlepsza najlepszy. Po prostu rób coś tylko dlatego, że to lubisz.
Krok 4: Uwolnij się od presji innych ludzi. Nie pozwól, aby presja społeczna czy moda determinowały Twoje życie. Naucz się myśleć o sobie i swoich potrzebach w pierwszej kolejności. I nie noś tych przeklętych gorsetów! Przecież w tym nie da się oddychać.
Krok 5: Popraw relacje z bliskimi. Jeśli w Twoim otoczeniu coś się zaczyna psuć, zareaguj. Porozmawiaj z osobą, której dotyczy problem, otwórz się na jej potrzeby i naucz się sztuki rozmawiania. Nie bagatelizuj problemów, tylko odważnie stawiaj im czoła. Rozmawiaj, bo rozmowa jest kluczem do zrozumienia i szczęścia.
Krok 6: Znajdź czas dla siebie. Naucz się odróżniać czas spędzony dla innych od czasu dla siebie. Pamiętaj, że masz do tego prawo i znajdź w tym odpowiednie zajęcie, np. czytanie, bieganie, pływanie, medytacja, poranne ćwiczenia, czy po prostu podziwianie piękna natury itd. My zdecydowanie polecamy jogę. Najlepiej tę prowadzoną przez Zuzę w naszej owczej atmosferze.
Krok 7: Skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z problemami samodzielnie, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Psychoterapia indywidualna, psychoterapia dla par, psychoterapia rodzinna czy nawet coaching może pomóc ci w codziennych zmaganiach. Skorzystanie z niej to nie oznaka słabości, a dojrzałości i zrozumienia życia.

Odpoczywanie jest sexy
Odpoczywanie to wyrażenie szacunku dla siebie samych i naszego własnego życia. Kiedy odpoczywamy, mamy szansę się zrelaksować i zregenerować, dzięki czemu mamy więcej energii i siły, aby móc skupić się na rzeczach ważnych dla nas. Niestety wiele osób o tym zapomina i wpada w wir pracy i innych obowiązków. Przekłada się to na problemy zdrowotne, czy też pogorszenie relacji z najbliższymi.
Życie w stylu slow life to doskonała droga do odkrywania w sobie większej miłości do siebie i doceniania drobnych rzeczy, które występują w naszym życiu każdego dnia. To także ekonomiczna decyzja – zamiast wydawać pieniądze na rzeczy materialne, można zafundować sobie doświadczenia, które przyniosą więcej korzyści i szczęścia. Nie zawsze wiąże się to z dużym wydatkiem. Piękno i cudowne doświadczenia można zdobyć bezkosztowo.
Odpoczywanie jest również bardzo korzystne dla naszego zdrowia – pozwala się zrelaksować, walczyć z lękiem i stresem, a także zapewnia nam lepszą regenerację organizmu i lepszy sen. Dzięki temu jesteśmy bardziej produktywni i szczęśliwsi. Co więcej, przeżywając chwile spędzone z bliskimi, budujemy silniejsze relacje i poczucie spełnienia.
Przecież odpoczywanie jest bardzo seksowne. To czas, kiedy możesz skoncentrować się na sobie i swoich potrzebach, odkrywać swoje pasje i cieszyć się chwilą obecną. Żyjesz tu i teraz, a nie problemami z przeszłości, czy obawami przed kolejnymi zawodowymi wyzwaniami. To wspaniały sposób, aby pokazać sobie, jak bardzo Cię lubisz i jak ważne dla Ciebie jest szczęście. Pozwoli Ci to na poukładanie i usystematyzowanie życia w efektywnym trybie slow.
Dlatego w Owcy z widokiem stawiamy na jogę świadomą, która ma sprawić, że jesteśmy szczęśliwsi, bardziej zrelaksowani i gotowi na kolejne życiowe przygody. Jak chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób podchodzimy do wysiłku, zajrzyj na kanały Zuzy w social mediach (@cialozyczliwa_joga) i zobacz, jak czerpać radość z ruchu. Postaw na siebie tu i teraz. To decyzja, której nie powinno się odkładać. Pamiętaj o tym, że nie będzie lepszego momentu niż ten, aby rozpocząć szczęśliwe slow life.

Pytania o slow life
Co oznacza życie w duchu slow life?
Życie w duchu slow life to filozofia, której celem jest życie w zgodzie z wyznawanymi wartościami, z dala od bieganiny codziennego życia. Chodzi o zwolnienie tempa życia, wskazanie na jakość i intencję, a nie na ilość, a także postawienie na siebie i swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Wyłączając autopilota, umożliwia się miejsce na refleksję i samoświadomość. W duchu slow life można robić dziś dosłownie wszystko i spędzać więcej czasu na rzeczach, które są dla ciebie najważniejsze. Oznacza to, że zamiast dążyć do szybszego wykonywania zadań, powinno się skupić na robieniu rzeczy lepiej, rozsądniej i tych, które mają znaczenie. Ponadto oznacza to również dbanie o jakość jedzenia, ubrań, kosmetyków, a także czerpanie radości ze spędzania czasu z rodziną, współpracownikami i przyjaciółmi, a także z obcowania z naturą i pięknem.
Jak można wprowadzić slow life do swojego życia?
Krok 1: Zwolnij tempo życia i delektuj się każdą chwilą. Staraj się cieszyć małymi rzeczami jak na przykład spacer po lesie, obserwacja chmur na niebie, odpoczynek w otoczeniu natury, czy uśmiech kogoś bliskiego. Uważnie słuchaj, co mówią Ci inni ludzie i zatrzymaj się, by zastanowić się nad swoimi odczuciami. W życiu należy słuchać, a nie słyszeć.
Krok 2: Postaw na rodzicielstwo w trybie slow. Nie spiesz się z edukacją i rozwojem twojego dziecka. Pozwól mu rozwijać się w swoim własnym tempie i wspieraj jego naturalne zainteresowania. Zaburzenie tego rytmu może być bardzo niebezpieczne.
Krok 3: Zwiedzaj nowe miasta powoli i ciesz się nową kulturą. Unikaj hurkotu turystów i poświęć czas, aby naprawdę poznać to miasto. Bądź wyczulony na lokalną kuchnię, sztukę i architekturę. Zbocz z turystycznych szlaków na rzecz miejsc i doznań, które znają tylko lokalsi.
Krok 4: Gdy robisz zakupy, sięgaj po ekologiczne kosmetyki. Wybieraj naturalne składniki i wspieraj zrównoważoną produkcję z myślą o przyszłości swojej i swoich bliskich.
Krok 5: Poświęć czas swojemu samorozwojowi. Przeznacz czas na edukację, medytację i rozwijanie swoich pasji. Nie zaniedbuj tego, ponieważ nikt nie zwróci ci tego czasu. Jutro, za tydzień, czy za miesiąc to nie jest dobry termin na to, aby postawić na siebie. Dziś jest ten czas.
Krok 6: Pamiętaj o relaksie. Zarezerwuj czas dla siebie, aby się odprężyć i uspokoić. Ogranicz ilość czasu, który spędzasz przed telefonem czy komputerem. Skoncentruj się na przyjemnych aktywnościach jak na przykład jazda na rowerze, pływanie, spacer po lesie, ćwiczenia jogi lub inna forma ruchu, czytanie książki. Dobierz je do tego, co rzeczywiście lubisz i czego potrzebujesz.

Jak dobrze dbać o siebie w duchu slow life?
- Kontroluj przepływ informacji. Wyłącz się z sieci i ogranicz swoją aktywność w mediach społecznościowych, tak by skoncentrować się na sobie.
- Kieruj się pasją. Nie skupiaj się na tym, czego jeszcze nie masz, lecz na tym, aby realizować swoje marzenia.
- Żadnego wchodzenia sobie i innym na głowę. Nie wchodź w niepotrzebne konflikty ani nikomu ich nie narzucaj.
- Mniej znaczy więcej. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy wspierają cię w twoich staraniach, zamiast zazdrościć i próbować podkładać ci kłody pod nogi. Unikaj toksycznego środowiska.
- Nic nie muszę, wszystko mogę. Uwolnij się od codziennych obowiązków i stresu. Możesz, a nie musisz. Starannie dobieraj swoje zadanie i wykonuj je rozważnie.
- Balans to podstawa. Zarządzaj swoim czasem i odpoczywaj, gdy jest to konieczne. Oczywiście nie zapomnij o pracy i obowiązkach, aby zachować niezbędny balans życiowy.
- Więcej luzu. Ćwicz, by obniżyć swój poziom stresu. I przez ćwicz nie mówimy - przebiegnij jutro maraton i zacznij pić 5 białkowych szejków dziennie. Nie. Po prostu w fizycznej relacji ze swoim ciele można doświadczyć nowych poziomów relaksu. Świetnym wyborem może być długi spacer lub wyskoczenie na basen.
- Żyj w zgodzie ze sobą. Bądź wrażliwy na swoje potrzeby, własne uczucia i cierpienie. Nie bagatelizuj ich.
- Bądź tu i teraz. Świadomie spędzaj czas ze swoimi bliskimi i doceniaj chwile spędzone z nimi. Tych chwil nikt Ci już nie zwróci.
- Stawiaj na jakość. Wybieraj zdrowe jedzenie, starannie wykonuj swoje zadania i kupuj produkty dobrej jakości, które będą trwałe. Jakość ponad ilość.
Jakie są zalety życia w duchu slow life?
- Uważna kontrola przepływu informacji. Wyłączenie się z sieci i stanie na uboczu, selektywność w przyjmowaniu informacji, podejmowanie decyzji i działań bardziej świadomie, a mniej pod wpływem innych czynników. Każda decyzja jest bardziej przemyślana.
- Pielęgnowanie pasji i rozwoju osobistego. Szukanie tego, co nas naprawdę interesuje i podejmowanie działań w oparciu o własne pragnienia, a nie potrzeby innych.
- Nie wchodzenie sobie na głowę ani tobie, ani komuś innemu i zachowywanie odpowiedniej równowagi w relacjach z innymi.
- Większy luz i łagodne podejście do życia, redukcja stresu i dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
- Mniej znaczy więcej. Otaczanie się pozytywnymi osobami i wybór dobrych towarzyszy, którzy napędzą cię do lepszego życia i dadzą ci szczęście.
- Więcej czasu dla siebie. Świadome planowanie dni i umiejętne zarządzanie czasem. W końcu sięgniesz po ulubioną książkę lub odwiedzisz muzeum, które czeka na ciebie od lat.
- Przyjmowanie zasady „wszystko mogę, nic nie muszę”. Wybieram te wyzwania, które świadomie odczuwam, że są dla mnie dobre i budujące.
- Powolna turystyka i edukacja. Uważne odkrywanie nowych miejsc i poznawanie ich kultur, przyjmowanie wiedzy z zaufaniem i bez pośpiechu z szacunkiem do wartości danej społeczności lokalnej.
- Świadome i ekologiczne kupowanie. Wybieranie naturalnych składników i wsparcie zrównoważonej produkcji.
- Slow parenting. Zapewnienie swojemu dziecku należytego czasu na rozwój i unikanie zbędnej presji czy „tresury”.
Jak to zrobić. Jak dzisiaj rozpocząć życie w duchu slow life?
Staraj się być świadomym chwili, bycia tu i teraz.
Staraj się wyciszyć emocje i odsunąć racjonalne myślenie, aby otworzyć się na doświadczenia płynące z ciała. Na pewno Ci się uda.
Postaraj się robić mniej rzeczy, ale dokładniej i lepiej.
Korzystaj ze sprawdzonych poradników slow life, aby wcielić je w życie i doświadcz życia slow z owczą społecznością.
Wyjdź na zewnątrz i delektuj się naturą.
Wyczerpujący dzień może wyłączyć twój umysł i sprawić, że będziesz mniej produktywny. Wyjdź więc na zewnątrz, aby odświeżyć głowę i cieszyć się świeżym powietrzem. Doceń piękno, które cię otacza.
Skup się na swoich osobistych zainteresowaniach, a nie na premiach i nagrodach.
Zamiast dążyć do szybkiego sukcesu, skoncentruj się na swoich zainteresowaniach i zafascynuj się tym, co robisz. To najlepsza życiowa nagroda.
Ćwicz uważność.
Medytacja i jogę możesz wykonywać w domu w wolnej chwili. Poświęć kilka minut dziennie na spędzenie czasu sam na sam, w ciszy lub z nutami relaksującej muzyki w tle.
Ogranicz czas spędzany przed ekranami.
Ograniczenie czasu spędzanego z urządzeniami elektronicznymi pozwoli Ci skupić uwagę na tym, co najważniejsze. Jednocześnie korzystnie wpłynie na jakość Twojego wypoczynku, lepszy sen i zdrowie.
Unikaj konsumpcjonizmu.
Nie kupuj rzeczy, których naprawdę nie potrzebujesz i ogranicz swoje wydatki. Pamiętaj, że kawa ze Starbunia tak naprawdę to ta sama kawa, którą masz w szafce (a nawet gorsza), tylko że opakowana w obietnicę szczęścia.
Ciesz się drobnymi rzeczami.
Ciesz się otaczającym krajobrazem i doświadczeniami śniadania z partnerem. Doceniaj piękno codziennego, zwyczajnego świata, które może dać ci tyle niespodzianek.
Jakie są wady takiego stylu życia?
- Możliwość przeszacowania własnych potrzeb. Ikar miał swoje skrzydła, a my możemy od razu chcieć zostać prezydentem świata. Nie celujmy w słońce a w lepszy jutrzejszy dzień. Poza tym na słońcu jest trochę za ciepło.
- Trudności w radzeniu sobie z własnym stresem, który często przybiera postać ucieczki w zakupoholizm. To nie jest najlepsze rozwiązanie!
- Trudności w poświęceniu czasu na to, co jest najważniejsze w kontekście osobistym, zwłaszcza w stresującym środowisku pracy. Jak mam odnaleźć wewnętrzny spokój, jak Roman znowu krzyczy, gdzie te papiery.
- Trudności w znalezieniu złotego środka między konsumpcjonizmem a minimalizmem, szczególnie w obecnych, wysoce konsumpcyjnych czasach. Wymaga to cierpliwości i treningu.
- Trudności w znalezieniu równowagi między nowoczesnością a tradycją. Czy mogę kupić smartwatcha w duchu slow life? Możesz! Wszystko zależy od tego, jak z niego korzystasz.
- Trudności w osiągnięciu szczęścia dzięki temu stylowi życia, gdyż łatwo jest przegapić prawdziwe wartości, które przynosi. Łatwo jest zapomnieć o docenianiu codzienności.
Jakie są główne zasady życia w duchu slow life?
Główne zasady życia w duchu slow life to: wyznaczanie sobie celów, dbanie o relacje z najbliższymi, dbanie o siebie, życie blisko natury, kontrola przepływu informacji, wprowadzanie porządku w przestrzeniach wokół siebie, niegromadzenie rzeczy, zaufanie swoim emocjom, zaciekawienie światem, postawienie na jakość i minimalizm. Slow Life to przede wszystkim życie tu i teraz, a nie tym, co było lub będzie. Zaloguj się do życia slow, a szybko je docenisz. Owca z widokiem to doskonałe miejsce do tego, aby wskoczyć do zrównoważonego i pięknego świata.